Grzyby Shiitake wczoraj i dziś

grzyb lentinula edodes
grzyby terapeutyczne shiitake
Grzyb Shitake, znany jest jako japoński Ta-ke, bądź chiński „eliksir życia”. Swoją chińską nazwę zawdzięcza substancjom, które sprawiają, że odzyskujemy wigor, witalność, zdrowie, wzmacniamy układ odpornościowy oraz zwalczamy stres. Około 15 lat temu, Shitake był bardzo drogim grzybem, przez co obecnie jeszcze niewiele osób zdaje sobie sprawę, z jego leczniczych właściwości. Dzięki badaniom, które zostały przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych, i które to potwierdziły jego korzystny wpływ w walce z różnymi chorobami, rozpoczęła się hodowla w różnych krajach na świecie. Dzięki wzrastającej ilości specjalnych hodowli Shitake, doszło do obniżenia jego ceny, a tym samym zwiększenia jego dostępności.

Dla kogo grzyby lecznicze Shiitake

W Japonii, grzyb ten, tak samo jak Reishi uznawany jest oficjalnie jako suplement wspomagający zapobieganie i leczenie nowotworów. Twierdzi się, że stosowanie kapsułek z wyciągiem z Shitake, bezpośrednio przyczynia się do zwiększenia aktywności naturalnych niszczycieli komórek rakowych oraz wspomaga działanie układu immunologicznego, który będąc osłabionym przyczynia się do powstawania właśnie komórek rakowych. Już w latach sześćdziesiątych udowodniono, że Shitake jest dobrym sposobem na walkę m.in. z rakiem piersi, nowotworem układu trawiennego, nowotworem płuc, raka żołądka, jelita grubego i innymi nowotworami. Zauważono, że grzybki Shitake z powodzeniem wspomagają chemioterapię i radioterapię, zmniejszając możliwość wystąpienia przerzutów. Zaobserwowano, że zawarta w Shitake substancja, zwana lentinianem, hamuje rozrost komórek rakowych aż o 60-80%, dzięki czemu istnieje możliwość znacznego przedłużania życia pacjentów w III fazie rozwoju nowotworu układu trawiennego.

Substancje zawarte w grzybach medycznych Shiitake

Grzyby terapeutyczne Shiitake

Shitake, oprócz substancji uniemożliwiających powstawanie komórek rakowych jak i hamujących postępowanie nowotworu, posiada także wiele innych składników wpływających na różne schorzenia. W skład Shitake wchodzi m.in. wapń, żelazo, potas, cynk, kwas foliowy, witaminy grupy B oraz prowitaminę D, która jest niezwykle ważna dla wegetarianów.

Ekstrakt z grzybów Shiitake. Chcę przejść do sklepu teraz!

ekstrakt z grzybów shiitake
Zaufaj renomowanej niemieckiej marce Hanoju. Wybierz ekstrakt z grzyba Shiitake wyróżniający się wysokim stężeniem substancji witalnych.

Grzyby Shiitake – profilaktyka i leczenie

W związku z tak bogatym składem, Shitake używane jest w następujących przypadkach:

  • infekcje bakteryjne, grzybicze i pasożytnicze – działa antybakteryjnie,
  • zbyt wysoki cholesterol i cukier – systematyczne spożywanie Shitake, przez tydzień, powoduje zmniejszenie złego cholesterolu o 9% i podwyższenie HDL- cholesterolu,
  • zakrzepica żył – grzyby Shitake mają udokumentowaną zdolność do obniżania krzepnięcia krwi w kładzie krwionośnym,
  • osteoporoza – ergosterol, zawarty w omawianych grzybach, pod wpływem promieni słonecznych przekształca się w witaminę D, za przyczyną której pochłaniany jest fosfor i wapń, potrzebny do prawidłowej budowy masy kostnej,
  • starzenie się – antyutleniacz zwalcza wolne rodniki i powstrzymuje proces starzenia. Działa on nie tylko na wygląd zewnętrzny, ale i na samopoczucie sprawiając, że skóra staje promienna i zdrowa,
  • zmęczenie – wpływa na układ nerwowy, uspokaja go, zwiększa wydajność umysłu i przywraca chęć do życia,
  • AIDS i HIV – zapobiega rozprzestrzenianiu się HIV i jest bardziej skuteczny, przy leczeniu tego typu wirusów niż syntetyczne leki.