Coprinus. Lecznicze kuracje grzybami – czernidłak

Lecznicze właściwości niektórych ziół są obecnie powszechnie znane. Nieco inaczej jest z grzybami. Te często są pomijane w książkach dotyczących naturalnych terapii. Powodem takiego stanu może być między innymi podobieństwo niektórych gatunków jadalnych i trujących. Być może właśnie dlatego czernidłak pospolity nie jest zbyt często stosowany.

Czernidłak – Co warto o nim wiedzieć?

Czernidłak, nazywany też Coprinus, to gatunek, który można spotkać również w Polsce. W okresie jesiennym czernidłaki można znaleźć w każdym lesie. Choć nie każdy z nich jest czernidłakiem pospolitym, to jednak poboczne gatunki nie stanowią dużego zagrożenia. Czernidłak kołpakowaty wykazuje takie samo działanie prozdrowotne. Jedyną wadą czerniaka pospolitego oraz błyszczącego jest to, iż w czasie kuracji tym grzybem nie można spożywać alkoholu. Dotyczy to nie tylko okresu kuracji, ale również kilku dni po jej zakończeniu. Z tego powodu do kuracji bardziej zalecany jest czernidłak kołpakowaty, który nie wykazuje tego typu właściwości.

 

Podobnie jak inne grzyby lecznicze stosowane do dłuższych terapii, także ten potrafi obniżać poziom cukru we krwi. Nie jest to coś nadzwyczajnego, ponieważ grzyby jadalne są ogólnie polecane w przypadku osób z cukrzycą i stanem przedcukrzycowym. Aby jednak działanie czernidłaka było rzeczywiście bardzo skuteczne, lepiej zdecydować się na gotowy preparat niż spożywanie owocników. Te grzyby potrafią również obniżać ciśnienie krwi. Należy jednak pamiętać, że kuracje grzybami należy konsultować z lekarzem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *