Czy moja masa ciała jest właściwa?

BMI to z angielskiego Body Mass Index, czyli indeks masy ciała. Obliczając swój możesz użyć kalkulatora, dostępnego w wielu wyszukiwarkach albo też obliczyć je samodzielnie, gdzie wzór poznasz w dalszej części artykułu.

Jak obliczyć ?

Obliczając indeks masy ciała powinieneś znać swoją wagę i wzrost. BMI to stosunek indywidualnej masy ciała do wzrostu. Wzór to masa ciała, wyrażona w kilogramach dzielona przez wzrost do kwadratu w metrach.

Ograniczenia wskaźnika Quatela II

Mierząc swoje BMI musimy być osobą zdrową. Nie dotyczy sportowców, kobiet w ciąży, osób starszych. Na pewno nie dotyczy też dzieci do 18 roku życia. Mierząc kierujemy się wskaźnikiem, według którego prawidłowe wynosi 18, 5 do 24, 99. Poniżej 18, 5 wskaźnik pokazuje niedowagę, przez którą mogą pojawić się liczne choroby. Choroby związane ze zbyt niskim wskaźnikiem to nie tylko anoreksja, ale mogące także wyniknąć z tego powodu kurza ślepota, spowodowana brakiem witaminy A, niski poziom witaminy D prowadzący do osłabienia kości i osteoporozy. Brak witaminy B przyczynia się do zaniku mięśni i paraliżu. Powyżej 24, 99 powoduje nadwagę. Do jakich chorób prowadzi otyłość? Na początku wymienię chorobę zwyrodnieniową stawów, nadciśnienie, kamicę żółciową, udar, cukrzycę. Tak więc warto znać swoje BMI , bo być może ukierunkuje to nas, że coś jest z nami nie tak i da wskazówki, że czas rozpocząć walkę o lepsze zdrowie. Przy tym wszystkim należy pamiętać o ograniczeniach i wiedzieć, że jest jedną z wielu metod na określenie prawidłowego stanu odżywiania i masy ciała.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *