Domowa uprawa psylocybinowych grzybów – czy w Polsce jest legalna?

Grzyby psylocybinowe wzbudzają niemałe zainteresowanie i kontrowersje. Stosowane są od dawna w medycynie niekonwencjonalnej. Natomiast, czy można je uprawiać w domu? Na co zwrócić uwagę wybierając dany zestaw do hodowli? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej!

Czym są grzyby psylocybinowe?

Grzyby psylocybinowe to psychoaktywne grzyby zawierające psylocybinę, związek podobny do serotoniny, który pomaga regulować nastroje. Grzyby psylocybinowe były używane od wieków ze względu na ich właściwości halucynogenne i przypisywanie im duchowej mocy. W przeszłości tego rodzaju grzyby były używane przez szamanów i innych uzdrowicieli do pomocy w ich duchowych podróżach. Dziś opinia o nich się nieco zmieniła i wywołują zamieszanie w świecie nauki. Grzyby psylocybinowe są jednymi z najstarszych, najczęściej stosowanych halucynogenów. Często określa się je mianem „magicznych grzybów”. Psylocybina jest naturalnie występującym związkiem psychodelicznym, który może zmienić stan umysłu i percepcję otoczenia. Skutki mogą wahać się od euforii do strachu, w zależności od tego, ile zostało skonsumowane. Grzyby psylocybinowe działają na mózg poprzez wiązanie się z receptorami serotoninowymi w korze mózgowej i zmianę ich funkcji. Ten związek jest badany pod kątem potencjalnych korzyści terapeutycznych. Pomimo swojej popularności, nie ma badań naukowych na temat tego, jak bezpieczne jest spożywanie tego rodzaju leku przez ludzi. Brakuje wiedzy naukowej na temat tych grzybów, dlatego powodują one tyle zamieszania.

Czym są growkity?

Growkity to zestawy do hodowli grzybów psylocybinowych. Z reguły zawierają zarodniki grzybów psychoaktywnych, podłoże, naczynie oraz foliową torbę. Growkity są sprzedawane jako zestaw z instrukcjami, jak ich używać do uprawy grzybów. Instrukcje i elementy mogą się różnić w zależności od zestawu. Zarodniki grzybów psylocybinowych działają najlepiej, gdy są hodowane w wysterylizowanym otoczeniu. Dzieje się tak, ponieważ zarodniki wytworzą wówczas grzybnię, którą można zebrać pod koniec procesu. Będzie ona wytwarzać silne grzyby psylocybinowe bez ryzyka zanieczyszczenia innymi grzybami. Przed rozpoczęciem hodowli dokładnie umyj ręce i miejsce, w którym będziesz uprawiać grzyby. Po przygotowaniu otoczenia zalej swój zestaw letnią wodą o temperaturze około 20 stopni Celsjusza. Ważne, aby woda nie była wrząca, ponieważ zabije to zarodniki, ani zbyt zimna, która nie pozwoli na poprawne rozpoczęcie wzrostu grzybów. Pozostaw zestaw do namoczenia, a upływie około 10 minut odlej nadmiar wody. Podłoże powinno być wilgotne, ale nie przelane, ani zbyt suche. Gdy Twoje podłoże zostanie odpowiednio przygotowane umieść je w dołączonej do zestawu torbie i ją zamknij.

Jak wyhodować grzyby psylocybinowe?

Gdy odpowiednio przygotujesz swój zestaw, rozpoczyna się właściwa hodowla grzybów psylocybinowych. Umieść swoją uprawę w ciepłym miejscu. Temperatura otoczenia powinna wynosić około 22 – 27 stopni Celcjusza. Jeśli nie jesteś w stanie zapewnić takich warunków, przemyśl zakup maty grzewczej, która pozwoli na utrzymanie grzybów psylocybinowych w ciepłym środowisku. Regularnie sprawdzaj temperaturę otoczenia hodowli grzybów. Zapewnienie odpowiednich warunków wzrostu jest istotne, aby grzyby rosły duże i silne. Jeśli wszystko przebiegnie zgodnie z planem, pierwszych grzybów możesz spodziewać już po pierwszym tygodniu, warto jednak jeszcze trochę poczekać na ich pełny wzrost. Gdy zobaczysz, że Twoje grzyby psylocybinowe zaczynają pozbywać się błony na spodzie kapelusza, możesz rozpocząć zbiory. Rób to delikatnie, ale dokładnie. Pełne usunięcie grzyba z podłoża pozwoli na zrobienie miejsca na wzrost kolejnego. Warto o to zadbać, ponieważ z jednego zestawu możesz uzyskać nawet 3 uprawy, powtarzając cały proces. Na rynku dostępnych jest wiele różnych zestawów do hodowli grzybów psylocybinowych. Legalne grzybnie różnią się przede wszystkim tym jakie posiadają zarodniki grzybów psychoaktywnych. Dwa, które zdecydowanie się wyróżniają to Hawaiian Growkit oraz Golden Teacher Growkit. Pierwszy wyróżnia się swoją siłą działania i małą wielkością grzybów. Jest natomiast trudny w uprawie, który różni się od sposobu opisanego powyżej. Golden Teacher Growkit również pozwala na hodowlę bardzo mocnych grzybów, które są znacznie większe i łatwiejsze w uprawie. Jest to zestaw, na który zdecydowanie warto zwrócić uwagę, jeśli szukasz czegoś wyjątkowego.

Czy uprawa grzybów psylocybinowych jest w Polsce dozwolona?

O tym, jakie substancje są uznawane w Polsce za legalne, ściśle mówi ustawa z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii. Psylocybina jest jednym ze związków chemicznych zaliczanych jako substancja psychotropowa. Oznacza to, że spożywanie jej oraz obrót na rynku jest zakazany. Czy growkity zawierające zarodniki grzybów psychoaktywnych również są nielegalne? W tym przypadku sprawa wygląda inaczej. W growkitach i zarodnikach nie zajdziemy substancji psychoaktywnych. Dlatego legalne grzybnie i zarodniki są bardzo łatwo dostępne do zakupu np. poprzez sklepy internetowe. Natomiast jeśli będziemy chcieli za ich pomocą stworzyć własną hodowlę i posiadać grzyby psylocybinowe na własny użytek zostanie to uznane za wytwarzanie środków odurzających. W innym położeniu są jednostki naukowe, które w celu prowadzenia badań nad danymi substancjami mogą legalnie prowadzić ich hodowle. Jednostki te muszą posiadać zezwolenie Głównego Inspektora Farmaceutycznego, które ściśle określa jakie substancje mogą być wytwarzane i przerabiane.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *