Właśnie rozpoczęła się jesień. Sezon na zbieranie grzybów trwa w najlepsze, a przy leśnych drogach aż roi się od zaparkowanych samochodów. Często widzimy też grzybiarzy niosących ogromne, wypełnione po brzegi kosze. Chciałbyś również wybrać się do lasu na zbiory ale boisz się, że Twoja wiedza na temat grzybów jest niewystarczająca? Przedstawiamy najważniejsze porady, które pomogą ci w czasie pierwszego grzybobrania!
Jak rozróżnić grzyby jadalne od niejadalnych – wygląd
Większość najpopularniejszych grzybów jadalnych w Polsce posiada jedną, wspólną cechę – posiadają pod kapeluszem rurki, czyli malutkie, porowate kanaliki, przypominające gąbkę. Kanaliki takie posiadają borowiki, podgrzybki, maślaki, kozaki. Do grzybów jadalnych posiadających blaszki (skierowane od brzegu kapelusza do trzona) zaliczamy kurki, rydze i kanie. Jeśli nie jesteśmy pewni swojej wiedzy na temat grzybów najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest zbieranie grzybów posiadających kurki, ponieważ najtrudniej jest pomylić je z gatunkami niejadalnymi.
Jak rozróżnić grzyby jadalne od niejadalnych – zapach i smak
Grzyby jadalne posiadają charakterystyczny, przyjemny zapach. Rozróżnisz go bez problemu od grzybów niejadalnych. Mniej popularną próbą jest polizanie owocnika, jednak jest to „ostateczna forma” w przypadku wątpliwości. Sprawdza się głównie w sytuacji, gdy znajdziemy borowika szatańskiego. Jest on bardzo podobny do swojego jadalnego kuzyna borowika szlachetnego, jednak jego rurki posiadają lekko różowe zabarwienie. Po polizaniu takiego grzyba na języku pojawia się nieprzyjemny, gorzki posmak. Takiego borowika lepiej zostaw w spokoju!
Jak rozróżnić grzyby jadalne od niejadalnych – zapytaj o radę innego grzybiarza
Jeśli wciąż masz wątpliwości co do zebranych grzybów najlepiej zapytaj o radę innego, doświadczonego grzybiarza. Starszy pan którego mijasz w lesie prawdopodobnie ma za sobą lata doświadczenia ze zbieraniem grzybów, a wszystkie owocniki w jego koszu są na sto procent jadalne. Poproś go o identyfikację grzybów, które budzą twoje wątpliwości. Z pewnością udzieli ci dodatkowych rad, a może nawet wskaże drogę do swojego tajemnego miejsca w głębi lasu, w którym rosną całe kolonie grzybów!