Grzyby psylocybione zawierają substancje psychoaktywne, które mogą powodować zmiany percepcji i świadomości. Stosowanie grzybów zawierających substancje psylocybinowe jest postrzegane niejednoznacznie, ze względu na mity, które narosły wśród ludzi. Jedna część uważa, że jest to wysoce niebezpieczny i uzależniający, a druga część uważa, że jest to substancja rekreacyjna oraz pomocna w leczeniu stresu lub innych zaburzeń lękowych. Sprawdź jakie skutki może wywoływać używanie grzybów psylocybionowych? Ile jest prawdy w mitach, które są często powtarzane?
Skutki stosowania grzybów psylocybinowych
Psychodeliki muszą być stosowane odpowiedzialnie, bo tylko wtedy można uzyskać ich pozytywne skutki. Badania pokazują, że ich stosowanie może wpłynąć na:
- poprawa kreatywności,
- wspomaga leczenie uczucia lęku i stresu,
- mogą być jednym z elementów leczenia uzależnień,
- wspomagają leczenia zaburzeń psychicznych (w tym: zaburzenia obsesyjno-kompulsywne oraz stres pourazowy).
W obszarze medycznym prowadzone jest wiele badań, które monitorują wpływ działania grzybów psylocybinowych na mózg człowieka oraz jego zachowania. Oprócz powyższych sposób wspomagania leczenia pojawiają się coraz liczniejsze badania, które upatrują w nich środek wspomagający w leczeniu uszkodzeń tkanki mózgowej oraz chorób neurodegeneracyjnych, oraz różnego rodzaju zaburzeń psychicznych.
Z jakimi mitami możesz się spotkać?
Od wielu lat narasta dyskusja wśród naukowców na temat stosowania psychodeliki w leczeniu, część z naukowców uważa, że jest to skrajnie nieodpowiedzialne, a druga część upatruje w nich wybawienie od codziennych dolegliwości pacjentów. Jakie są więc najpopularniejsze mity, a jakie są fakty w stosowaniu grzybów halucynogennych?
Grzyby psylocybinowe wywołują halucynacje
Na początku wyjaśnijmy, czym jest halucynacja, a jest to dostrzeganie osób, przedmiotów lub innych obiektów, których nie ma w rzeczywistości. Często nazywamy je omamami, bo widzimy coś, czego nie ma. Grzyby psylocybinowe nie wywołują halucynacji, a jedynie dają wrażenie rozszerzenia lub przekształcenia rzeczywistości. To oznacza, że osoby lub przedmioty mogą przyjmować inne kształt, lub zmieniają się w coś innego.
Grzyby halucynogenne silnie i szybko uzależniają
Kolejnym mitem jest to, że halucynki szybko uzależniają, ale zgodnie z badaniami psylocybina, czyli główna substancja grzybów wykazuje znikomy potencjał uzależnienia, który można nawet nazwać zerowym. Co ciekawe, kofeina uzależnia nas bardziej niż psylocybina. Kolejnym ważnym elementem obalającym ten mit jest to, że po odstawieniu leczenia grzybami nie mamy zespołu odstawienia tak jak w przypadku innych substancji.
Grzyby psylocybione zwane często halucynkami coraz częściej pojawiają się jako element leczenia zaburzeń, lęków czy stresu. Po przeczytaniu tego artykułu możesz stwierdzić, jakie są zalety jego stosowania oraz jakie są fakty w stosowaniu psychodelików. Dokonując zakupu, wybierz sklep z certyfikowanymi grzybkami, aby mieć pewność wysokiej jakości sybstacji, takim sklepem jest np. Growkit, który oferuje swoim klientom wiele substancji o bardzo dobrym składzie.