Psilocybe Cubensis to rodzaj grzyba, który należy do rodziny pieczarkowców. W Polsce stosuje się jego polską nazwę Łysiczka Kubańska. Do najpopularniejszych odmian tego grzyba zalicza się Mazatapec, Golden Teacher czy McKennaii. Popularność zawdzięcza on psylocybinie, która występuje w tym grzybie i jest organicznym związkiem chemicznym wywołującym wiele kontrowersji.
Czym jest psylocybina?
Jest to związek organiczny, który wykazuje działanie w korze przedczołowej(część mózgu odpowiadająca za percepcję, funkcje poznawcze, ale też nastrój) i aktywuje receptory serotoninowe. W momencie, gdy psylocybina znajdzie się w jelicie zaczyna się wchłaniać i przekształcać w psylocynę. Pierwsze efekty jej spożycia organizm odczuwa po 30 minutach od zażycia i mogą trwać od 4 do 6 godzin. Środek ten był stosowany przez nasze babki, gdyż znajduje się w setkach gatunków psylocybinowych. Efekty zażywania psylocybiny przypominają te, które pojawiają się po zażyciu LSD. Po zażyciu tego związku pojawiają się wrażenia opisywane jako:
– euforie,
– spokój,
– radość,
– poczucie, że otoczenie nie jest realne.
Do objawów tych mogą dołączyć problemy z koncentracją, zawroty głowy, senność, ale też wymioty, ziewanie, a nawet paranoja. Warto pamiętać, że grzyb Psilocybe Cubensis to rodzaj grzyba koprofilnego, więc jego populacja znacząco rośnie dzięki hodowli zwierząt gospodarskich.
Co daje palo santo?
Palo Santo to z kolei drzewo o niezwykłych właściwościach i wspaniałym zapachu, które ma zdolność oczyszczania pomieszczenia i ludzi z negatywnej energii. Drzewo to w naturze można spotkać w:
– krajach Ameryki Południowej i Środkowej,
– Meksyku,
– Wyspach Galapagos.
Nazwa tego drzewa oznacza dosłownie święte drzewo i było ono stosowane przez szamanów i uzdrowicieli, jako element każdej ceremonii. Według rdzennych mieszkańców tamtych rejonów drzewo to posiada właściwości, które:
– oczyszczają umysł,
– sprzyjają medytacji,
– zwiększają przepływ energii.
Jednak naukowcy dowiedli, że żywica palo santo posiada wiele właściwości prozdrowotnych, gdyż działa:
– antyseptycznie i przeciwzapalnie,
– zwalcza infekcje grzybiczne i wirusowe,
– przeciwnowotworowo.
Z kolei w medycynie ludowej Amazonii jest wykorzystywane do leczenia bólu brzucha, reumatyzmu, łagodzenia bólu głowy, a nawet do odstraszania komarów.
W jakich sytuacjach stosowano meskalinę?
Meskalina to substancja organiczna pochodzenia roślinnego, która wykazuje szeroką paletę oddziaływania fizjologicznego, gdyż może stymulować, odurzać, a nawet zatruwać. Substancja ta w postaci alkaloidów jest wytwarzana przez rośliny:
– makowate,
– bobowate
– psiankowate,
– kaktusowate
Meskalina jest obecna w wielu gatunkach kaktusów jak San Pedro czy Peyotl lub Pejotl. To psychodeliczny protoalkaloid, który przypomina substancję wytwarzaną w ludzkim mózgu pełniącą rolę neuroprzekaźnika. Meskalina działa psychoaktywnie na ludzki organizm przez stymulację lub wprawiając go w odmienne stany świadomości. Jest to substancja znana już przez Azteków i przez inne plemiona obu Ameryk. Substancja ta dostarczała przede wszystkim mistycznych wizji. Obecnie jakiekolwiek stosowanie meskaliny jest zabronione, nawet przez rdzennych Amerykan podczas odprawianych ceremonii.