Ośmiornica – czy warto ją spożywać?

Ośmiornice jeszcze do niedawna, podobnie jak kalmary, rzadko gościły na polskich stołach. Obecnie jednak coraz więcej osób docenia ich delikatny, lekko słodkawy smak i ciekawą konsystencję, a przede wszystkim właściwości prozdrowotne i przyrządza je w swoich domach. Wbrew pozorom ośmiornicę możemy zjeść nie tylko wykwintnej restauracji, ale również samodzielnie ją przygotować. Ten mięczak, podobnie jak inne owoce morza, wyróżnia się wieloma właściwościami prozdrowotnymi. Dlatego tak chętnie spożywany jest przez osoby stosujące dietę śródziemnomorską. Dlaczego warto sięgać po ośmiornice? Podpowiadamy.

Co warto wiedzieć o ośmiornicach?

Ośmiornice i kalmary to mięczaki, które żyją w wodach mórz i oceanów. Obecnie wyróżniamy około 300 gatunków ośmiornic, natomiast na naszych talerzach zazwyczaj gości ośmiornica zwyczajna. Zwierzę to może ważyć nawet 25 kg i osiągać 3 metry długości. Według naukowców ośmiornica jest najbardziej inteligentnym bezkręgowcem. Zbudowana jest z miękkiej głowy i czterech par odnóży. Co ciekawe, ma niebieską krew i trzy serca. Ośmiornice i kalmary są chętnie przyrządzane zwłaszcza przez osoby stosujące dietę śródziemnomorską.

Czym jednak różnią się między sobą te dwa gatunki? Mimo że zarówno ośmiornice, jak i kalmary zaliczane są do mięczaków, to jednak mają nieco inną budowę. Ośmiornice swoim kształtem przypominają dzwon i posiadają cztery pary macek. Z kolei kalmary mają wydłużony korpus i pięć par macek.

Jakie właściwości odżywcze mają ośmiornice?

Ośmiornice podobnie jak inne owoce morza, a więc na przykład kalmary, krewetki czy ostrygi, wyróżniają się wieloma prozdrowotnymi właściwościami, dlatego stanowią ważne elementy diety śródziemnomorskiej. Są one pokarmem niskokalorycznym, a jednocześnie dostarczającym wielu wartości odżywczych. Cechują się wysokim stężeniem białek, w tym aminokwasów egzogennych, których ludzki organizm nie jest w stanie samodzielnie wytworzyć. Dlatego związki te muszą być dostarczone wraz z pożywieniem.

Ośmiornice są też doskonałym źródłem kwasów omega-3, które mają korzystny wpływ praktycznie na wszystkie układy w ludzkim organizmie, między innymi układ krwionośny czy nerwowy, a także zmniejszają stany zapalne. Zarówno kalmary, jak i ośmiornice stanowią świetne źródło minerałów, głównie selenu. W mięsie tych mięczaków znajduje się również sporo żelaza, a także witaminy z grupy B.

Jak smakuje ośmiornica?

Ze względu na szereg właściwości prozdrowotnych wynikających ze spożycia ośmiornic czy kalmarów, wiele osób rozważa włączenie tych owoców morza do swojej diety. Jednak ze względu na specyficzny kształt tych mięczaków, mają pewne obawy dotyczące tego, jak smakuje ośmiornica. Jej mięso ma bardzo delikatny, lekko słodkawy smak i jest gładkie, a po ugotowaniu przybiera delikatnie beżowy kolor. Warto wiedzieć, że cała ośmiornica jest jadalna. Oznacza to, że można ją zjeść zarówno z głową, mackami, jak i przyssawkami.

Ośmiornicę możemy przyrządzić na kilka różnych sposobów, zarówno gotując ją, grillując, jak i smażąc. W przypadku tych dwóch ostatnich metod, przed grillowaniem czy smażeniem, powinniśmy i tak wcześniej ugotować ośmiornicę. Jeżeli jednak chcemy samodzielnie przygotować potrawę z użyciem tego mięczaka, musimy wcześniej odpowiednio oczyścić mięso. Jeśli więc nie mamy doświadczenia w takich czynnościach, najlepiej postawić na ośmiornicę mrożoną, która jest już przygotowana do obróbki cieplnej. Ośmiornice i kalmary możemy podawać na przykład z makaronem lub jako dodatek do sałatki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *