Pandemia wirusa COVID-19 diametralnie zmieniła sposób, w jaki podróżujemy po świecie. Obecnie wyjazd z pewnych krajów oznacza przymusową kwarantannę w kraju, do którego się udajemy. Nowe restrykcje prawne stanowią sporych rozmiarów wyzwanie dla firm logistycznych i spedycyjnych, a także dla osób często podróżujących w celach zarobkowych. Nowa, post-pandemiczna rzeczywistość wymaga lepszego orientowania się w prawie i przepisach, niż to było do tej pory.
Podróże do Białorusi
Podróżując na wschód wymagana jest wiza na Białoruś. Jej pozyskanie jest obecnie nieco bardziej skomplikowane niż to było wcześniej. Dlatego naprawdę dobrym rozwiązaniem wydaje się zlecenie takiej wizy firmie zewnętrznej. Pandemia sprawiła, że osoby decydujące się na samodzielne pozyskanie wizy po prostu dłużej na nią czekają, tracąc czas na zapoznawanie się z nowymi, złożonymi procedurami. Ma to ogromne znaczenie dla kierowców ciężarówek, którzy podróżują na Białoruś.
Czy można wjechać do Chin jako pracownik spedycji?
Chiny są krajem, gdzie miała miejsce pierwsza infekcja wirusem COVID-19. Oznacza to, że po czasie to właśnie Chiny są krajem najbardziej dostosowanym do funkcjonowania w realiach post-pandemicznych. Wiza do Chin jest niezbędna, aby móc przekroczyć granicę tego kraju. Jej pozyskanie jest obecnie bardzo skomplikowane, więc w przypadku tego kraju również zalecam skorzystanie z pośrednika, który dobrze poznał wszystkie nowe procedury prawne.
Poświadczenia dokumentów – czym są?
To, czego potrzebujesz, aby przedłużyć swój pobyt to „apostille dokumentów”. Co to dokładnie oznacza? Jest to urzędowe poświadczenie dokumentu. Czyli przykładem apostille dokumentów może być właśnie przedłużenie wizy pracowniczej w kraju, w którym przebywasz. Taki zabieg prawny odbywa się na mocy Konwencji Haskiej (z 1961 roku), która obowiązuje w 117 krajach. Owe poświadczenie dokumentów musi mieć formę kwadratu i może być ono umieszczone bezpośrednio na dokumencie, jaki okazujemy. Poświadczenie może być spisane w języku urzędowym kraju, który je nadaje (więc nie musi to być Twój ojczysty język)
Dokumenty wymagające takiego poświadczenia to tak zwane dokumenty urzędowe. Są to dokumenty wydawane przez sądy, prokuraturę czy urzędnika, jaki dokonał doręczenia. Poświadczenie obejmuje także akty notarialne, zaświadczenia urzędowe, czy dokumenty potwierdzające rejestrację.
Podsumowując: czym kierować się szukając pośrednika od poświadczeń dokumentów?
Oczywiście głównym kryterium wyboru nie powinna być cena. W przypadku wystąpienia możliwych konsekwencji prawnych lepiej jest postawić na jakość, niż próbować zaoszczędzić. Brak pozwolenia na pracę może szybko zniwelować całą oszczędność. Osobiście polecam rozglądać się za biurami, które mają dużo pozytywnych opinii w serwisach takich jak Google Maps. Pamiętaj, aby upewnić się, czy opinie te są prawdziwe, czy może osoba prowadząca biuro sama je sobie wpisała. Poznasz to po poziomie szczegółowości tych opinii (hasła „wszystko super, polecam” prawdopodobnie nie są prawdziwe).
Każdy szanujący się dostawca usług prawnych będzie też miał stronę internetową. Nie ufaj firmom, które mają tylko profil na Facebooku, ponieważ jego założenie zajmuje zaledwie kilka minut. Stworzenie serwisu internetowego jest o wiele bardziej czasochłonne, więc istnieje większe prawdopodobieństwo, że firma ze stroną www nie będzie oszustem. Dobrze jest zadzwonić i wypytać się o wszystkie szczegóły kilku takich biur, aby później móc je do siebie porównać.