Grzyby to ogromna różnorodność gatunków, różniących się wyglądem, właściwościami, miejscem występowania. Ze względu na swoje walory smakowe i zdrowotne są towarem bardzo poszukiwanym a ich samodzielne pozyskanie z lasu jest pretekstem do zdrowego spędzenia czasu na świeżym powietrzu. Niektóre gatunki trufli osiągają bardzo wysokie ceny na giełdach, do ich wykrywania pod ziemią wykorzystuje się tresowane specjalnie w tym celu zwierzęta. Istnieją również gatunki o właściwościach psychodelicznych. Wśród nich wyróżniają się: łysiczka lancetowata oraz złoty nauczyciel (gold teacher).
Łysiczka lancetowata (Psilocybe semilanceata)
Opisywany również jako kołpaczek lancetowaty, cierniówka (bedłka) lancetowata. Obecna nazwa istnieje od 1987 roku.W Polsce grzyby te występują na terenach podmokłych lub zboczach gór, zwłaszcza tam, gdzie pasły się owce i krowy. Można je znaleźć rosnące w trawie, pojawiają się zazwyczaj w grupach. mają charakterystyczne bardzo długie trzonki, puste w środku, powyginane, w kolorze ochry. Kapelusz grzyba ma średnicę 1 – 2 cm, jest lepki, wilgotny koloru oliwkowo – brązowego, z brodawką na czubku. Pod spodem kapelusza są blaszki. Łysiczka lancetowata występuje rzadko prawie na terenie całej Europy, częściej w Ameryce Północnej, Australii i Nowej Zelandii.
Co zawiera?
Jest to grzyb psylocybinowy o właściwościach psychoaktywnych. Zawiera:
- psylicybinę w ilości 0,98%
- psylocynę w ilości 0,02%
- baeocystynę w ilości 0,36%
Czy zbieranie lub posiadanie takich grzybów jest w Polsce legalne?
Grzyby psychoaktywne traktowane są w Polsce na równi z narkotykami, ich posiadanie i zbieranie jest zabronione. Można natomiast kupić grzybnię, w której nie występuje psylocybina. Zastawy startowe grzyba golden teacher dostępne są w internecie.
Jakie są objawy po spożyciu grzybów psychoaktywnych?
U ludzi może wystąpić obniżenie ciśnienia krwi, połączone z przyspieszeniem bicia serca. Mogą pojawić się bóle brzucha, biegunka, uczucie zimna, sztywnienie mięśni twarzy. Częste są również zmiany w zachowaniu, np. napady śmiechu, atak paniki czy dezorientacja. Osoby pod wpływem grzybów mają zaburzone widzenie kolorów, gubią się w czasie i przestrzeni. Wszystko zależy od indywidualnej reakcji organizmu na substancje aktywne.
Zastosowanie grzybów psychodelicznych w medycynie
Istnieją lekarze praktycy, którzy wykorzystują właściwości psychodelików do leczenia ciężkich schorzeń psychicznych, takich jak: schizofrenia, depresja, trudne uzależnienia czy zespoły stresu pourazowego. Takie kuracje prowadzone były również w przeszłości a opisywane rezultaty uznawano za zadowalające. Są też doniesienia przeciwne, o pogorszeniu stanu chorego pod wpływem działania substancji psychoaktywnych.