Zapach konopi, jest opisywany jako silna, wyraźna, skunksowa woń. Opisywany zapach może nam się wydawać odpychający bądź odrzucający jednakże użytkownicy konopi opisują go bardziej jako oryginalny. Opinie są podzielone, jedni twierdzą, że konopie pachną odpychająco i drażniąco, a drudzy, że zapach działa na nich zachęcająco. Dlaczego konopie posiada tak dziwny i charakterystyczny zapach?
Z czego bierze się zapach konopi?
Zapach konopi pochodzi od organicznych związków chemicznych, tak zwanych terpenów. Terpeny pełnią funkcję odstraszania drapieżników od rośliny oraz zwabiania potencjalnych owadów zapylających kwiaty. Podobnie jak kannaboinoidy, które zawiera na przykład olej CBD, terpeny w odpowiednim stężeniu stosowane są przy leczeniu farmakologicznym. Terpeny ze względu na swój charakterystyczny zapach, stosowane są również jako aromat w kosmetyce.
Limonen
Najpopularniejszą odmianą terpenów znajdujących się w konopiach jest limonen nadający roślinie silny cytrusowy aromat. Terpeny wykazują działania psychoaktywne, limonen zapewnia nam efekt ogólnej poprawy naszego nastroju, jak i również odpręża, redukując stres. Jest często stosowanym terpenem w kosmetyce, nadając produktom cytrusowy posmak.
Kariofilen
Należący do grupy związków chemicznych, tak zwanych terpenów, jak i również kannaboinoidów, kariofilen wybierany jest dzięki swojemu wyjątkowemu „pikantnemu” zapachowi. Tak jak limonen badania potwierdzają właściwości lecznicze temu rodzaju terpenu. Kariofilen możemy spotkać nie tylko w konopiach, lecz nawet w naszej kuchni, jako iż skrywa się w przyprawach i ziołach.
Pinen
Jak wiemy, marihuana może powodować problemy z pamięcią u jej użytkowników. Pinen zawarty w konopiach jest jedną z odmian terpenów, zalecanych do spożywania przez koneserów na problemy z pamięcią po konopiach. Podobnie jak kariofilen, tę odmianę terpenów będziemy mogli znaleźć w naszej kuchni, pod postacią ziół, na przykład szałwii. Poza tym pinen używany jest w farmakologii do produkcji leków na choroby nerek i wątroby.
Mircen
Nadaje uprawom konopi ziarnisto-goździkowy aromat. Po spożyciu wykazuje działania przeciwstresowe i uspokajające, pomaga również na stany zapalne. Mircen, znajdziemy też w kosmetyce jako składnik perfum oraz farmakologii jako środek na cukrzycę, nadciśnienie i biegunkę. Olej CBD również może zawierać mircen. Na sam koniec warto wspomnieć, że na zapach konopi wpływa również wiek rośliny oraz to, w jakich warunkach była hodowana. Konopie potrzebują dostępu do światła, najlepiej naturalnego, jeżeli hodowca nie jest w stanie takiego zapewnić, to będzie musiał odtworzyć w pomieszczeniu warunki, takie jak panują na zewnątrz. Na jeden metr kwadratowy konopi potrzebne jest aż około 600 watów światła nienaturalnego. Jeżeli chodzi o wiek rośliny, to im jest ona starsza, tym większe szanse na utratę jej zdrowotnych wartości, jak i naturalnego zapachu.