Zioła na zapchane zatoki. Zbawienie dla nosa

Zapchane zatoki to bardzo nieprzyjemna dolegliwość, która pojawia się najczęściej w okresie jesiennym. Wtedy można mówić o sezonie na grypę i inne choroby. Katar jest objawem który pojawia się przy różnych infekcjach, może mieć również podłoże alergiczne, a jego głównym celem jest oczyszczenie organizmu. Katar i zapchane zatoki to bardzo częste i powszechne objawy. Mogą one powodować między innymi niedotlenienie, które bardzo często prowadzi do zmęczenia, bóli głowy i zmniejszenia sprawności intelektualnej. Na rynku istnieje wiele specyfików, które mają pomagać w walce z katarem i zapchanymi zatokami. Jednakże oprócz leków istnieją także zioła, które mogą być w tym celu bardzo pomocne.

Najpopularniejsze metody na radzenie sobie z katarem i zapchanymi zatokami

Istnieją różne sposoby na to, aby radzić sobie z zapchanymi zatokami. To nie tylko leki w aptece, ale również wiele innych, domowych sposobów. Dobrym sposobem są różnego rodzaju inhalacje, do których dodać można napary z ziół, jak również aromaterapia, czyli radzenie sobie z zapchanymi zatokami za pomocą olejków eterycznych. Domowym sposobem na katar i zapchane zatoki może być też nawilżanie powietrza, gdyż suche powietrze podrażnia zainfekowaną błonę śluzową nosa. Zaleca się również częste dmuchanie w chusteczkę, gdyż zapobiega to przekształcaniu się kataru wirusowego w bakteryjny.

Zioła na zatoki i katar, które pomagają w zmniejszeniu intensywności tych objawów

Zioła na zatoki to naturalne sposoby na infekcję górnych dróg oddechowych. W pierwszej kolejności na zatoki zaleca się sięgnięcie po ziele tymianku. Ma ono działanie nie tylko bakteriobójcze, ale również rozkurczowe. Ziele tymianku może pomóc również w rozrzedzeniu zalegającej wydzieliny, którą w takiej formie może zostać o wiele łatwiej usunięta. Niezwykle pomocny przy zatkanych zatokach jest również liść mięty pieprzowej. Jego działanie jest przede wszystkim odkażające i przeciwzapalne, ułatwia również oddychanie i udrażnia zatoki. Zaleca się stosowanie go głównie w aromaterapii. Ziołem, którego stosowanie zaleca się w przypadku zatkanych zatok, jest kwiat czarnego bzu. Działa on nie tylko przeciwwirusowo, ale także wykrztuśnie. Ochrania również błony śluzowe dróg oddechowych. Działanie osłaniające, łagodzące i przeciwzapalne ma także kwiat lipy. Poprawienie funkcjonowania śluzówki nosa, jak i całego organizmu zapewnić może też korzeń goryczki. Niezwykle znanym ziołem o szerokim zastosowaniu jest również rumianek. Jego główną zaletą w przypadku zatkanych zatok jest działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Działanie bakteriobójcze i antyseptyczne ma także kwiat lawendy. Przy zatkanych zatokach niezwykle przydatne jest także ziele fiołka trójbarwnego. Duża zawartość saponin w tej roślinie ma działanie antybakteryjne. Poza tym, zawiera rutozydy, które pomagają uszczelniać naczynia krwionośne i podnosić odporność całego organizmu.

Zapchane zatoki to powszechna i uciążliwa dolegliwość, zwłaszcza w sezonie na zachorowania. Istnieje jednak dużo metod na radzenie sobie z nią, a jedną z nich są zioła na zatoki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *