Zioła obniżające ciśnienie tętnicze krwi

Zioła już od niepamiętnych czasów swoje zastosowanie znalazły w medycynie. Posiadają bardzo dużo właściwości korzystnie działających na nasz organizm i schorzenia, którym preparatom chemicznym często brakuje. Jednak musimy pamiętać, że terapia ziołowa przy poważnych schorzeniach nie może zastąpić nam leczenia farmakologicznego tylko je wspomóc. Powinniśmy poinformować o niej naszego lekarze, gdyż niektóre zioła mogą wchodzić w reakcję z lekami.

Nadciśnienie tętnicze

Coraz większy odsetek społeczeństwa zmaga się z nadciśnieniem tętniczym. Co to w ogóle jest? Ciśnienie tętnicze to ciśnienie, które wywiera krew na ścianki tętnic ( np. tętnica ramienna). Prawidłowa wartość tego ciśnienia to około 120 mm Hg/80 mm Hg. Około oznacza, że drobne odstępstwa od normy nie oznaczają koniecznie nic złego. Każdy z nas może mieć nieznacznie wyższe lub niższe ciśnienie i nie oznacza to od razu, że jest się chorym.
Nadciśnienie tętnicze to choroba układu krążenia polegająca na stałym lub czasowym podwyższeniu ciśnienia tętniczego. Wykrywa się ją zazwyczaj podczas kontrolnego mierzenia ciśnienia na wizycie w gabinecie lekarskim. Nadciśnienie tętnicze może dotknąć ludzi w każdym wieku, ale najczęściej chorują na nie osoby w średnim wieku oraz osoby starsze.

Zioła na obniżenie ciśnienia tętniczego

Głóg posiada bardzo wiele właściwości leczniczych. Jest wiele gatunków tej rośliny, ale tylko 2 z nich znalazły swoje zastosowanie w lecznictwie. Jest to głóg jednoszyjkowy i dwuszyjkowy. Najbardziej cenne są kwiatostany głogu oraz jego owoce. Głóg wykorzystuje się w przypadku nadciśnienia tętniczego, gdyż dzięki związkom w nim zawartym ma zdolność do rozkurczania mięśni gładkich naczyń krwionośnych co powoduje obniżenie ciśnienia krwi. Nie wywiera on działania toksycznego na organizm. Jednak pierwsze efekty są widoczne dopiero po około 9 tygodniach regularnego stosowania. Utrzymują się długo w naszym organizmie, ale mają łagodną postać.
Jemioła pospolita to kulisty krzew, który rośnie na drzewach. Posiada nie tylko zastosowanie ozdobne, ale również lecznicze. Jemioła zwiększa częstotliwość skurczy serca oraz działa rozszerzająco na naczynia krwionośne, czego efektem jest obniżenie ciśnienia krwi. Najcenniejsze składniki aktywne zawarte w tej roślinie to: polisacharydy, aminokwasy, fitosterole, lektyny, awonoidy, peptydy. Ich ilość uzależniona jest od tego na jakim drzewie roślina pasożytuje.

W sklepach zielarskich zarówno stacjonarnych jak i internetowych możemy zakupić gotowe mieszanki ziołowe na nadciśnienie. Zawierają one w swoim składzie od kilku do nawet kilkunastu ziół w odpowiednich proporcjach. Stosujemy je jako napar. 2-3 łyżki mieszanki zalewamy dwoma szklankami wrzącej wody. Pozostawiamy pod przykryciem na około 30 minut. Powstały napar należy pić 3 razy dziennie minimum 20 minut przed posiłkiem.

Zioła maja dobry wpływ na nasz organizm. Jednak ich działanie jest po dłuższym czasie regularnego stosowania. Przy niewielkim nadciśnieniu stosowanie mieszanek ziołowych może uregulować nam ciśnienie bez konieczności sięgania po środki farmakologiczne. Jednak przy większych problemach mogą stanowić uzupełnienie leczenia lekami po wcześniejszym skonsultowaniu tego z lekarzem.

Artykuł przygotowany na podstawie https://www.izielnik.pl/mieszanki-ziolowe

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *